Sort by

eely has logged 69 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fast and Loose

Fast and Loose

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Waiting

Waiting

2020
×
Edit this entry  
31
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Daughter of the Law

A Daughter of the Law

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Bed of Roses

Bed of Roses

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Human Voice

The Human Voice

2018
×
Edit this entry  
29
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Fool and His Money

A Fool and His Money

1912
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man in Possession

The Man in Possession

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Come Along with Me

Come Along with Me

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
Despair

Despair

2010
×
Edit this entry  
23
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
23
Audrey

Audrey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
Edit this entry  
22
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Read the review Edit this entry  
22
Katherine Ryan: Glitter Room

Katherine Ryan: Glitter Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Katherine Ryan: In Trouble

Katherine Ryan: In Trouble

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Infinite

Infinite

2016
×
Edit this entry  
21
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smart Blonde

Smart Blonde

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bacall to Arms

Bacall to Arms

1946
×
Read the review Edit this entry  
19
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Night to Remember

A Night to Remember

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pitfall

Pitfall

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rage in Heaven

Rage in Heaven

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadows

Shadows

1959
×
Read the review Edit this entry  
15
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★
Read the review Edit this entry