Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Erasmo 80

Erasmo 80

2021
×
Edit this entry  
14
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Yards

The Yards

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forget Paris

Forget Paris

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
Read the review Edit this entry  
31
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Edit this entry  
31
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
30
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
Edit this entry  
30
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Machuca

Machuca

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Krisha

Krisha

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Garden State

Garden State

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Making True Detective

Making True Detective

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Till Death

Till Death

2021
×
Edit this entry  
12
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
The Call

The Call

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
The Village

The Village

2004
×
Edit this entry  
08
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
Edit this entry