Ed has logged 357 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red House

The Red House

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flag Day

Flag Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Richard's Things

Richard's Things

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Chair

The Chair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Worth

Worth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Crutch

Crutch

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Story of Looking

The Story of Looking

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arch of Triumph

Arch of Triumph

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vultures

Vultures

×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Burn Like This

We Burn Like This

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rainmaker

The Rainmaker

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Can-Can

Can-Can

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Change the World

How to Change the World

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Green Dolphin Street

Green Dolphin Street

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Fiona

My Fiona

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Natural

The Natural

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Confidential Agent

Confidential Agent

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Parade of Comedy

The Big Parade of Comedy

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Broadway: Beyond the Golden Age

Broadway: Beyond the Golden Age

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Period of Adjustment

Period of Adjustment

1962
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Is Love Is Love

Love Is Love Is Love

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
End of the Line: The Women of Standing Rock

End of the Line: The Women of Standing Rock

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heat and Dust

Heat and Dust

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of Lylah Clare

The Legend of Lylah Clare

1968
×
Read the review Edit this entry  
07
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read prior review Edit this entry