Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Satoshi Kon: The Illusionist

Satoshi Kon: The Illusionist

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry