• The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Don't Look Up

  • The Unforgivable

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • The Midnight Sky

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Greyhound

  • Tigertail

  • Onward

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Disclosure

  • Nine Days

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Four Good Days

    ★★★★

  • Miss Americana

  • Dolittle

  • 1917

  • Saint Maud

    ★★★

  • Jojo Rabbit

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

  • Dolemite Is My Name

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Two Popes

  • Joker

  • The Assistant

  • First Cow

  • Ford v Ferrari

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

  • The Lighthouse

  • Blow the Man Down

  • Avengers: Endgame

  • The Last Black Man in San Francisco

  • Premature

  • Bird Box

  • Bohemian Rhapsody

  • Green Book

  • mid90s

  • If Beale Street Could Talk

  • A Star Is Born

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • Cam

  • Sharp Objects

  • Incredibles 2

  • Under the Silver Lake

  • BlacKkKlansman

  • Climax

  • Avengers: Infinity War

  • Bao

  • Isle of Dogs

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

  • Burden

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Eighth Grade

  • I, Douglas Fairbanks

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

  • Coco

  • mother!