• Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★½

    Painfully, awkwardly, nerve-wreckingly
    and uncomfortably brilliant.

  • Mank

    Mank

    ★★★★½

    David Fincher's bitter love letter to Hollywood is a dream for any cinephile. Stylistically, the film oozes pastiche though never cheaply. The attention to detail, the care and mark of quality which is expected of Fincher makes one feel as though they are in very safe and competent hands for the entire duration. I look forward to rewatching one day.

  • Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

    Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

    Although not as controversial as I had expected, the film is 70s camp fun all the way through.

  • Shadows of Forgotten Ancestors

    Shadows of Forgotten Ancestors

    ★★★

    Parajanov's unique cinematic language is a joyous ode to life and poetry.

  • Empire of Passion

    Empire of Passion

    ★★★★

    Empire of Passion is a bold tale of forbidden love. A post-war film made about a pre-war age through a nostalgic lens. The 70s sensibility allows the film to be more daring than any Mizoguchi or Kobayashi film. These masters also made ghost stories, but never with such fiery libido. 

    They say a filmmaker only makes one film, and then the same film for the rest of their career. Nagisa Ôshima stands as an example of this prophecy. Having recently watched…

  • Dogs Don't Wear Pants

    Dogs Don't Wear Pants

    ★★★★½

    Visceral and electric. A punch-in-the-face of a film.

  • Waking Life

    Waking Life

    ★★★★★

    Powerful.

  • Akira

    Akira

    ★★★★

    Watched at the BFI IMAX

  • Family Romance, LLC

    Family Romance, LLC

    ★★★★

    I don’t see how any film could possibly get any more meta. The film beautifully plays into the absurdity of modern reality and forces the viewer to question how much of their every-day experience is real and how much is based on illusion. 

    In terms of cinematic style, the film feels very home-made yet the cinematography is not far removed from that of Aguirre. The difference is of course that Family Romance is not shot on film, but digitally. While…

  • Godard Mon Amour

    Godard Mon Amour

    ★★★★

    I see that this film has generally been received negatively but I’m happy to say that I really enjoyed it. The concept of making a Godard biopic in the style of Godard is a daring challenge, especially considering that the very idea of making a “Godardesque” film is anti-Godard. The costumes, mise en scène, and editing all mimic and pay homage to the visual style of Godard; I noticed even a cutaway shot of a car driving in the country side…

  • From the Life of the Marionettes

    From the Life of the Marionettes

    ★★★

    A fascinating film in Bergman's filmography. Not only because it is in German but the themes of sex and violence are so much more heightened compared to his other films. There is an almost sleazy pulp quality to it, like giallo but still uniquely Bergmanesque.

  • Coffee and Cigarettes

    Coffee and Cigarettes

    ★★★½

    Charming, hilarious, witty and a brilliant example of how much can be done with nothing more than a good script and great performances.