Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★
Edit this entry  
04
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Edit this entry  
20
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry