• The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★

    The rating is more of a reflection of my willingness to rewatch this than anything else, as there is a lot of truth to digest from this movie about parenting. I will say that Jessie Buckley was great, Olivia Colman always is too, and Maggie Gyllenhaal deserves a pat on the back.

  • Seth Meyers: Lobby Baby

    Seth Meyers: Lobby Baby

    ★★★★

    Seth, please do another standup special. Maybe one with the Sea Captain?

  • Dopesick

    Dopesick

    ★★★★

    It's fitting that Michael Keaton headlines this engrossing Pharma conspiracy after playing Sackler on Last Week Tonight.

  • The Tender Bar

    The Tender Bar

    ★★★½

    I like the genre of Ben Affleck movies where he's just a kind of charming, normal dude in a small town trying to pick up his life and help a super-talented best friend/daughter/nephew achieve their potential.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

    I can't wait to see West Side Story, because The Tragedy of Macbeth is one of my favorite Shakespeare adaptations in years. It's honestly the best since Justin Kurzel dropped his Michael Fassbender-led, dreamy tragedy that was unburdened by the knowledge of the Assassins Creed film. I will admit that it is odd to see Joel working by himself, but he brings a cinematic edge that balances out how faithful he is being to the stagey-ness of it all. The…

  • CODA

    CODA

    ★★★★

    This year, Marlee Matlin got snubbed at SAG, but I am very happy that this movie exists. Also, Eugenio Derbez is 60?! I would never have guessed.

  • Mare of Easttown

    Mare of Easttown

    ★★★★★

    Flooring me with the intricate details that only the best mysteries and the smallest of towns possess, Mare of Easttown is an immaculate meditation on anguish, deceit, and the way Kate Winslet weariedly vapes in the cold. Not since True Detective's first season or Twin Peaks: The Return have I been so enraptured with a television mystery and so simultaneously enthralled with its lead performances. Any remaining awards are Kate Winslet's to lose, and I can't wait to see what mesmerizing television Craig Zobel directs next.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

    My wife isn't a fan of most classic Disney animated movies because of the messages and writing, but she admits that the biggest shame is how infectiously good the music is. Change Disney to Rent, and you have my thoughts regarding Rent, packed with songs that I love but are buried beneath story beats I don't. Conversely, Tick, Tick...BOOM, with its energetic yearning in the face of real destitute reality, connected with me like a beautiful heartbreak. Andrew Garfield is…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★★

    The four star-rating here is provisional upon rewatches because while I thought this was solid overall, the unique level of holiday immersion practically ensures that I'll be rewatching this one annually. As it stands, this was a lot of fun, I loved Kate Bishop, and I could listen to that musical number all day.

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

    Knowing more about some of their supporting cast contemporaries than I did about the Bakkers themselves before watching this, I'm surprised by how sympathetic Jessica Chastain's Tammy Faye is. It's a performance that, alongside Andrew Garfield's, nails the current trend of true story-telling by epitomizing specific interviews in spirit and physical mimicry. The makeup was surprisingly subtle given the subject matter and displayed the couple aging believably from wide-eyed youths into their later, more famous selves. It rushes through aspects that I hoped to sit with longer, but this was better than I expected and featured Kingpin trying to corrupt Spider-Man once again!

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    Saying that this is my favorite live-action Spider-Man movie is a statement I can make after letting it sit with me since opening weekend. The more I think about it, the more I love what I love, and the more that the quibbles don't bother me. Its good first third opens into a better second third before exploding with the monumental, emotionally-charged final third. It has a gift for making the previous movies both better and canon in a way…

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★

    Between this and Shutter Island, I greatly enjoy horror Scorsese.