• Amy Fisher: My Story

    Amy Fisher: My Story

    ★★★½

    Brought to you by Clinque Black Honey and MAC Velvet Teddy.

  • Flesh and Bone

    Flesh and Bone

    ★★★★½

    Largely forgotten today, the movie that brought together an onscreen married Dennis Quaid and Meg Ryan in arguably the best modern southern gothic I can think of? Feel free to contest me on that. James Caan channels some Mitchum LOVE/HATE energy as the pure embodiment of evil and Gwyneth Paltrow slinks around as a Mephistopheles in shades that totally makes looking bad seem oh so cool. It's that push and pull between trying to maintain goodness in a world soured…

  • John Dies at the End

    John Dies at the End

    ★★★½

    if you're reading this, it's probably already too late. you've already turned off the movie or got bored so you're looking through your phone reading what other people thought about it to avoid formulating an opinion because the interest is already depleted. Why waste any more time on a film that isn't that great anyway?

    David Wong, or well Jason Pargin, is one of many quintessential pop culture writers of the early aughts. Inappropriate and comfortably serviceable for what I…

  • In the Cut

    In the Cut

    ★★★★

    I quit smoking, but this movie may make me a smoker again because its very nature is in wanting what is bad, indulging something you know might kill you. It's been awhile since I felt dread from a movie, that turning point when you suspect you've been lied to and feel that shiver run down into your toes. Mesmerizing and chaotic, embraces the mundane like a date at a bar or catching the train at night as a slightly daring…

  • Toby Dammit

    Toby Dammit

    ★★★★½

    Fellini's Faustian portrayal on Poe's short story titled, "Never Bet the Devil Your Head " is exactly what I need in my surrealism. If Poe wanted to dismantle the moral tale, then Fellini wants to dismantle modern culture. I can't always get behind his self-involved characters, but it translates to American culture so fluidly here, the emptiness and strange peculiarities of being a famous person having to take the pageantry seriously while not taking responsibility for your own act in…

  • Body Parts

    Body Parts

    Quintessential viewing for my fellow Fahey and Dourif stans out there, hi! Drop this in the bucket of the nineties' obsession with serial killers, worth mentioning this is almost in Face/Off territory considering there is something vaguely lifted from a foreign film somewhere in here. Way too obvious in its approach, like okay Fahey we get you're trying to isolate where evil exists and lo behold end up literally attached to it. *rimshot*
    I think overall has a lot of great set-pieces and body…

  • Love Bites

    Love Bites

    ★★★½

    Adam Ant as a sexy, goofy, and charming vampire boyfriend is more than anything we could have asked for.

  • Falling For You

    Falling For You

    ★★

    A serial killer is loose, a jazz bar around the corner, a mysterious stranger, and Billy Dee as the maverick detective? Sounds like a TV movie to me! Call me prude, but I don't know if I would be going home with a man I just met while a serial killer remains at large. Hell, I guess you can't stop living and loving just because crime happens. I actually don't know if this is a Lifetime movie, but it has…

  • Fresh

    Fresh

    ★★★

    I see you really wanted to give women's voices to the whole American Psycho thing, but I think what women really want is an erotic thriller starring Sebastian-thirsty-Stan.

  • Pam & Tommy

    Pam & Tommy

    ★★★★

    Like everyone right now, I have an obsession with the docu-series. An opportunity to be the fly on the wall for our favorite headlines, the ability to snuggle with characters we imagine are truly larger than life -- blending reality and fiction into a not-as-cheesy Unsolved Mysteries reenactment of events.

    First of all, I loved this. I understand the mob finding irony in the production continuing on without Pam's consent. I get that, but if the show's intention was to…

  • Scarlet Street

    Scarlet Street

    ★★★★

    A microcosm of the bleak reality that nothing ever works out, even when you get what is owed to you. Edward Robinson takes on the unlikely role of a wet blanket and a man dopily content in his cashier's life with the token nagging wife until he saves the mystifying Joan Bennet from a late-night attacker. One con meets another, as the two pretend to be different people, and in great noir fashion the plot soon twists and turns into…

  • Margaret

    Margaret

    ½

    I am over it on pretentious new york movies and their performative philosophical introspection. I need to accept that these highly rated LB movies are not for me. This quasi angsty post 911 thing has not aged very well and part of the "many moving pieces" genre of the era -- talking about the interconnectiveness of everyone. wow aren't we all just a little human. Yep, never knew that. Thanks for pointing that out to me.