Sort by

Edith has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Incident at Raven's Gate

Incident at Raven's Gate

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Backward

The Dark Backward

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Pigs Fly

When Pigs Fly

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trouble Bound

Trouble Bound

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swimfan

Swimfan

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Club Vampire

Club Vampire

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mouth to Mouth

Mouth to Mouth

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
S.F.W.

S.F.W.

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sore Losers

The Sore Losers

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Cold of the Night

In the Cold of the Night

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jade

Jade

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Angel

Black Angel

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dangan Runner

Dangan Runner

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy in Alabama

Crazy in Alabama

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Walked In

Love Walked In

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Strange Hearts

Strange Hearts

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ugly Dachshund

The Ugly Dachshund

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
With a Friend Like Harry...

With a Friend Like Harry...

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alien Beasts

Alien Beasts

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mommy Mommy Where's My Brain?

Mommy Mommy Where's My Brain?

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Final Judgement

Final Judgement

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dancing with Crime

Dancing with Crime

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mannequin

Mannequin

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hysterical Blindness

Hysterical Blindness

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thrashin'

Thrashin'

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Argoman the Fantastic Superman

Argoman the Fantastic Superman

1967
×
Read the review Edit this entry  
31
Star Time

Star Time

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry