Edith has written 24 reviews for films during 2021.

  • Loki

    Loki

    ★★½

    I loved the first episode! It was perfect. I wondered how they were going to keep up this pace, though. And I mean yeah, they didn’t. I am quite disappointed. I love Loki’s character, his charisma, his teasing, witty and evil personality. He is possibly my favorite character in the MCU! But other than in the first episode it feels like this God of Mischief has been belittled (not tricking/lying to anyone or falling in love is NOT character development,…

  • Four Lions

    Four Lions

    ★★★★

    Riz Ahmed looking mad cute in that honey monster costume

  • Black Death

    Black Death

    ★★★½

    It’s been 7 years and I still think it’s pretty cool. An amusing ensemble of goriness, medieval stereotypes and Sean Bean, my fav kind of bean.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    Korg and his little voice just crack me up every single time 
    Tessa Thompson mesmerizing as ever…
    Karl Urban was hilarious too !!

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    Rewatched this and now I feel like rewatching all Marvel movies in chronological order
    Also Groot has my whole heart :-)

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    One of the best movies I have seen in a while
    And I’m amazed by Riz Ahmed

  • Shooting the Past

    Shooting the Past

    ★★★½

    Since half of the reviews here are from the same user... I thought I would sprinkle a bit of my unwanted opinion and thoughts on the movie: I found Timothy Spall absolutely marvellous and I would love to spend a weekend sleepover at this place, just to endlessly look at old photos and come up with imaginative stories behind them

  • And Then There Were None

    And Then There Were None

    ★★★★

    Perfect if you’re into whodunit movies. I didn’t expect it and had me guessing till the last moment!

  • Once Upon a Time in America

    Once Upon a Time in America

    ★★★

    There are several aspects of this movie that were truly memorable for me: the actors and their performances, the cinematography (breathtaking), the setting, the music (masterpiece - except for the misplaced pan flute sounds)... So visual aspects alone: 5 stars. 
    I enjoyed watching it mainly because of these elements. Story-wise I had a problem with the following: 
    1. Most characters’ actions, choices and decisions are questionable if not implausible
    2. To me it felt like the movie was romanticizing criminals…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Put SIMPLY: it is a work of art. 
    This is the movie I would pick if someone asked me what movie I would pick if I could only watch one movie for the rest of my life

  • What We Did on Our Holiday

    What We Did on Our Holiday

    ★★★

    Cute little movie perfect to end a lovely day with :-)

  • Import/Export

    Import/Export

    ★★★½

    Watched this only to be - once again - reminded of how little basic human decency most people have towards others...