• Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    Korg and his little voice just crack me up every single time 
    Tessa Thompson mesmerizing as ever…
    Karl Urban was hilarious too !!

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    Rewatched this and now I feel like rewatching all Marvel movies in chronological order
    Also Groot has my whole heart :-)

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    One of the best movies I have seen in a while
    And I’m amazed by Riz Ahmed

  • Shooting the Past

    Shooting the Past

    ★★★½

    Since half of the reviews here are from the same user... I thought I would sprinkle a bit of my unwanted opinion and thoughts on the movie: I found Timothy Spall absolutely marvellous and I would love to spend a weekend sleepover at this place, just to endlessly look at old photos and come up with imaginative stories behind them

  • And Then There Were None

    And Then There Were None

    ★★★★

    Perfect if you’re into whodunit movies. I didn’t expect it and had me guessing till the last moment!

  • Once Upon a Time in America

    Once Upon a Time in America

    ★★★

    There are several aspects of this movie that were truly memorable for me: the actors and their performances, the cinematography (breathtaking), the setting, the music (masterpiece - except for the misplaced pan flute sounds)... So visual aspects alone: 5 stars. 
    I enjoyed watching it mainly because of these elements. Story-wise I had a problem with the following: 
    1. Most characters’ actions, choices and decisions are questionable if not implausible
    2. To me it felt like the movie was romanticizing criminals…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Put SIMPLY: it is a work of art. 
    This is the movie I would pick if someone asked me what movie I would pick if I could only watch one movie for the rest of my life

  • What We Did on Our Holiday

    What We Did on Our Holiday

    ★★★

    Cute little movie perfect to end a lovely day with :-)

  • Import/Export

    Import/Export

    ★★★½

    Watched this only to be - once again - reminded of how little basic human decency most people have towards others...

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★

    This isn’t a review. 

    The RMS Titanic sunk today, April 15th, 109 years ago on her maiden voyage. 1,517 people lost their lives in a most devastating manner: clinging on to their loved ones, going down in the deep, pitch black waters of hardly -2 degrees... Aside from the massive loss of passengers, all of the engineers went down with the ship. They did what was required of them, without leaving their position, they sacrificed themselves so that all might…

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★★

    ZZ Top!!!!!

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★

    I consider creating a yearly tradition dedicated to watching this movie - for the sole purpose of admiring Maximus. God what even happened to men like Maximus; where did we lose them in our species’ process of evolution Darwin?