Sort by

Elijah has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Super

The Super

1991
×
★★
Edit this entry  
28
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blood Harvest

Blood Harvest

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★½
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monstrum

Monstrum

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Dead Birds

Dead Birds

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
Splice

Splice

2009
×
★★
Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Married Couple

A Married Couple

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hanover Street

Hanover Street

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★
Edit this entry  
06
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lost in Yonkers

Lost in Yonkers

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry