Sort by

Ed has logged 263 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mysteries of Love

Mysteries of Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hamster Factor and Other Tales of Twelve Monkeys

The Hamster Factor and Other Tales of Twelve Monkeys

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nil by Mouth

Nil by Mouth

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Past Life

Past Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The High Frontier

The High Frontier

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manic

Manic

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry