Sort by

Sam has logged 319 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zen – Grogu and Dust Bunnies

Zen – Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Didn't Mean To Haunt You

I Didn't Mean To Haunt You

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Letterboxed

Letterboxed

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
'Futurama': Welcome to the World of Tomorrow

'Futurama': Welcome to the World of Tomorrow

×
Read the review Edit this entry  
01
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Futurama: Into the Wild Green Yonder

Futurama: Into the Wild Green Yonder

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Futurama: Bender's Game

Futurama: Bender's Game

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Futurama: The Beast with a Billion Backs

Futurama: The Beast with a Billion Backs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bros

Bros

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lonely Street Lamp

Lonely Street Lamp

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry