EddieRhino has logged 25 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry