eddie330 has logged 228 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cremaster 5

Cremaster 5

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cremaster 3

Cremaster 3

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cremaster 2

Cremaster 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry