Sort by

Ed_W00d has logged 1,114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Willy

Little Willy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popeye

Popeye

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Annie

Annie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry