Sort by

Econojam has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killing

Killing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Lies

True Lies

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Torso

Torso

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry