Sort by

Emily has logged 31 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★
Edit this entry  
25
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry