Sort by

Emily has logged 303 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
30
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Con Air

Con Air

1997
×
★½
Edit this entry  
19
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★½
Edit this entry  
01
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade II

Blade II

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Underworld

Underworld

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Don't Let the Riverbeast Get You!

Don't Let the Riverbeast Get You!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
The Platform

The Platform

2019
×
★½
Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Cab Calloway's Hi-De-Ho

Cab Calloway's Hi-De-Ho

1934
×
★★★½
Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★
Edit this entry  
21
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Edit this entry  
21
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry