Sort by

Emily has logged 42 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spring

Spring

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Knife Skills

Knife Skills

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edith+Eddie

Edith+Eddie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Traffic Stop

Traffic Stop

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Watu Wote: All of Us

Watu Wote: All of Us

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Eleven O'Clock

The Eleven O'Clock

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Nephew Emmett

My Nephew Emmett

2017
×
★★
Edit this entry  
24
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
★★
Edit this entry  
24
DeKalb Elementary

DeKalb Elementary

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Catalog

Catalog

1961
×
★★★½
Edit this entry  
14
Permutations

Permutations

1968
×
★★★
Edit this entry  
14
Experiments in Motion Graphics

Experiments in Motion Graphics

1968
×
★★★
Edit this entry  
14
Olympiad

Olympiad

1971
×
★★★
Edit this entry  
12
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tron

Tron

1982
×
★★
Edit this entry  
08
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Manufactured Landscapes

Manufactured Landscapes

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★
Edit this entry  
01
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry