Emily has logged 43 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tiger and the Monk

The Tiger and the Monk

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Weight

The Weight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Matt Braunger: Big Dumb Animal

Matt Braunger: Big Dumb Animal

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry