Elaena has logged 103 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
23
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
16
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
Edit this entry  
21
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Edit this entry  
26
Hannibal

Hannibal

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Together Together

Together Together

2021
×
Edit this entry  
13
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
Edit this entry  
01
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
04
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
31
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
Edit this entry  
14
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
Edit this entry  
16
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
Edit this entry  
05
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
Edit this entry