• Ethos

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Enola Holmes

  • Naked

  • Love Likes Coincidences 2

  • Gretel & Hansel

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Way We Are

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

  • The Addams Family

    ★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★★½

  • Ema

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Anna

    ★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Five Feet Apart

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Escape Room

  • Bird Box

    ★★

  • The Conductor

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • Vox Lux

  • Suspiria

    ★½

  • School's Out

    ★★½

  • In Darkness

  • Girl

    ★★★★½

  • Capernaum

    ★★★★★

  • Burning

    ★★½

  • This Magnificent Cake!

  • Climax

  • Stockholm

    ★★★

  • Persona

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Ice

    ★★★

  • Assassination Nation

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • The Game Changers

    ★★★★★

  • Black Mirror: Arkangel

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ½

  • Happy Death Day

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★

  • mother!

  • It

    ★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • A Ciambra

    ★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Cure for Wellness

    ★★★★

  • Black Mirror: Nosedive

    ★★★★½

  • Split

    ★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

  • Before the Flood

    ★★★★

  • Arrival

  • Frantz

    ★★★½

  • Suicide Squad

  • Nerve

    ★★★★

  • Me Before You

    ★★★★½

  • The Neon Demon

    ½