Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
12
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
Edit this entry  
18
The Mandrake

The Mandrake

2020
×
Edit this entry  
18
Walter

Walter

2019
×
Edit this entry  
18
A song for the whales

A song for the whales

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Panic

Panic

1978
×
Edit this entry  
13
A Love Story

A Love Story

2016
×
Edit this entry  
12
Nights in the Boulevard

Nights in the Boulevard

1972
×
Edit this entry  
07
Napo

Napo

2020
×
Edit this entry  
04
The Shadow Play

The Shadow Play

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
30
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Living

Living

1971
×
Edit this entry  
14
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Camdan Kalp

Camdan Kalp

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
Edit this entry  
01
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
28
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Father's Wings

My Father's Wings

2016
×
Edit this entry  
22
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cinerama's Russian Adventure

Cinerama's Russian Adventure

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
14
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
Edit this entry  
08
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Saroyanland

Saroyanland

2013
×
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
Edit this entry  
25
Pentimento

Pentimento

1979
×
Edit this entry  
22
Ghosts

Ghosts

2020
×
Edit this entry  
18
Medea

Medea

1982
×
Edit this entry  
17
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Edit this entry  
17
24 Frames

24 Frames

2017
×
Edit this entry  
16
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hell

Hell

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The Gothamites

The Gothamites

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Firebird

The Firebird

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
The City

The City

1988
×
Edit this entry  
16
The Rifleman

The Rifleman

1976
×
Read the review Edit this entry  
12
Matchmaking

Matchmaking

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry