Sort by

ebmsp has logged 30 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Men in War

Men in War

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Verdict

The Verdict

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Breakfast for Two

Breakfast for Two

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shield for Murder

Shield for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Horror Film

The Last Horror Film

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lili

Lili

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry