Sort by

Peter has logged 39 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
31
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Rodan

Rodan

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Night Holds Terror

The Night Holds Terror

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Princes and Princesses

Princes and Princesses

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Teenagers from Outer Space

Teenagers from Outer Space

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Edit this entry  
04
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
God Forgives... I Don't!

God Forgives... I Don't!

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Edit this entry