Sort by

James has logged 312 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mean One

The Mean One

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dragon Ball Z: Resurrection 'F'

Dragon Ball Z: Resurrection 'F'

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Devotion

Devotion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Animaniacs: Wakko's Wish

Animaniacs: Wakko's Wish

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Pinky and the Brain Christmas

A Pinky and the Brain Christmas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Piece Film Red

One Piece Film Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Till

Till

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
½
Read the review Edit this entry