Sort by

E_charles has logged 23 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
½
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★½
Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★
Edit this entry  
02
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★½
Edit this entry  
01
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry