Sort by

Ethan has logged 263 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood of the Vampire

Blood of the Vampire

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Clairvoyant

The Clairvoyant

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Weird Woman

Weird Woman

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mystery of the Mary Celeste

The Mystery of the Mary Celeste

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Island of Terror

Island of Terror

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mad Doctor of Market Street

The Mad Doctor of Market Street

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight at Madame Tussaud's

Midnight at Madame Tussaud's

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Skull

The Skull

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Chairy Tale

A Chairy Tale

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Eyes of London

The Dark Eyes of London

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Darkness

House of Darkness

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Roller Boogie

Roller Boogie

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drácula

Drácula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The New One-Armed Swordsman

The New One-Armed Swordsman

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder by the Clock

Murder by the Clock

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frenzy

Frenzy

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Black Cannon Incident

The Black Cannon Incident

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of the Malveneurs

The Wolf of the Malveneurs

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Crime of Doctor Crespi

The Crime of Doctor Crespi

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Changed His Mind

The Man Who Changed His Mind

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Checkmate!

Checkmate!

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Devil Bat's Daughter

Devil Bat's Daughter

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry