Daniel has logged 31 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kit Kat

Kit Kat

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Family Tour

A Family Tour

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Man

Little Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
The Hater

The Hater

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry