Highest rated films

  • Barbie

    ★★★★½

  • The Killer

    ★★★★½

  • Beau Is Afraid

    ★★★★½

  • BlackBerry

    ★★★★½

  • Priscilla

    ★★★★

  • Theater Camp

    ★★★★

  • Rye Lane

    ★★★★

  • May December

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • The Quiet Girl

    ★★★★½

  • Hedgehog in the Fog

    ★★★★½

  • Fleishman Is in Trouble

    ★★★★½

  • The Menu

    ★★★★

  • Talk to Me

    ★★★★

  • TÁR

    ★★★★

  • M3GAN

    ★★★★

  • RRR

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Blackhat

    ★★★★

  • Dual

    ★★★★

  • The Hidden

    ★★★★

  • Bones and All

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 7.7 Average per month
  • 1.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

This Place Rules

Jan 4

Last Film

May December

Dec 1

Diary Milestones

Nate Bargatze: Hello World
50th Jun 12

Genres, countries & languages

Drama
36 films
Comedy
28 films
Thriller
22 films
Horror
19 films
Sci Fi
15 films
Romance
14 films
Mystery
11 films
Documentary
10 films
Action
9 films
Animation
8 films
USA
66 films
UK
17 films
France
6 films
Germany
5 films
Canada
5 films
Ireland
4 films
Greece
3 films
Finland
3 films
Australia
2 films
Poland
2 films
English
76 films
Spanish
2 films
French
2 films
Irish
1 film
Italian
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Polish
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Adventure
Average 3.88
Drama
Average 3.67
Comedy
Average 3.66
Documentary
Average 3.60
Action
Average 3.50
Romance
Average 3.50
Fantasy
Average 3.50
Thriller
Average 3.46
Horror
Average 3.38
Sci Fi
Average 3.36
UK
Average 3.69
USA
Average 3.57
English
Average 3.62

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 183

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Significant Other
Average weighted rating:

2.8

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Life Beyond I: The Dawn

Films Dylan watched in 2023

  • May December
  • The Black Hole
  • The Sound of Music
  • Starfuckers
  • The Pavement
  • Necktie
  • Fauve
  • When Evil Lurks
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Bottoms
  • Theater Camp
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
  • The Killer
  • Priscilla
  • Bones and All
  • The Exorcist
  • The Covenant
  • BlackBerry
  • Joy Ride
  • Significant Other
  • You Hurt My Feelings
  • Scenes from a Marriage
  • Telemarketers
  • Rye Lane
  • The Quiet Girl
  • Talk to Me
  • Oppenheimer
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • The Deepest Breath
  • Barbie
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Evil Dead Rise
  • Sarah Silverman: Someone You Love
  • Love in the Afternoon
  • Black Mirror: Demon 79
  • Black Mirror: Joan Is Awful
  • Legally Blonde
  • Black Mirror: Loch Henry
  • Black Mirror: Beyond the Sea
  • Confess, Fletch
  • Are You There God? It's Me, Margaret.
  • Nate Bargatze: Hello World
  • Attenborough's Life in Colour
  • Drop Dead Gorgeous
  • Marrowbone
  • Life Beyond I: The Dawn
  • Saint Maud
  • Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time
  • Over the Garden Wall
  • John Mulaney: Baby J
  • It Chapter Two
  • It
  • Beau Is Afraid
  • Our Great National Parks
  • BEEF
  • Let Me In
  • Night on Earth
  • John Wick: Chapter 4
  • Apples
  • Hedgehog in the Fog
  • The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
  • Missing
  • CODA
  • The Fabelmans
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Infinity Pool
  • Only Lovers Left Alive
  • Decision to Leave
  • Fleishman Is in Trouble
  • Dual
  • Cha Cha Real Smooth
  • I Origins
  • Drone
  • The Hidden
  • 10 Things I Hate About You
  • I'm Your Man
  • M3GAN
  • Torn
  • Copenhagen Cowboy
  • RRR
  • My Octopus Teacher
  • The Lure
  • TÁR
  • Last Night in Soho
  • Nightmare Alley
  • My Neighbor Totoro
  • Elena
  • Blackhat
  • The Menu
  • Bullet Train
  • This Place Rules

World map

Highly rated films Dylan is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • BTS: Yet to Come in Cinemas
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Past Lives
  • The Holdovers
  • Killers of the Flower Moon
  • Anatomy of a Fall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more