Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Green Mile

    ★★★★½

  • 50/50

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Feb 5

Most Watched

Fight Club

twice

O Brother, Where Art Thou?

twice

Tenet

twice

Last Film

Deep Impact

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
39 films
Thriller
19 films
Comedy
18 films
Crime
16 films
Romance
11 films
Action
10 films
Western
7 films
Adventure
6 films
Sci Fi
5 films
Fantasy
5 films
USA
54 films
UK
11 films
Germany
5 films
Spain
4 films
France
4 films
Canada
3 films
India
3 films
Japan
2 films
Ireland
2 films
China
2 films
English
57 films
Spanish
9 films
French
7 films
Japanese
3 films
German
3 films
Italian
3 films
Russian
2 films
Cantonese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dylan Cochrane’s most liked review

Memento

★★★★

A great non linear film.
Nolan does a great job of putting you in the shoes of the main character. If your watching it and you don't get what's going on don't worry, your not meant to. You always know as much as the main character does.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Hubie Halloween
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Grand Tour Presents: A Massive Hunt
Average weighted rating:

3.6

Films Dylan Cochrane watched in 2020

  • Deep Impact
  • The Outlaw Josey Wales
  • The Grand Tour Presents: A Massive Hunt
  • The Big Country
  • Stagecoach
  • Amélie
  • Whiplash
  • High Noon
  • Mank
  • Rope
  • Zombieland
  • Django
  • 1917
  • Fight Club
  • Fight Club
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Peanut Butter Falcon
  • Hunger
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Magnificent Seven
  • Seven Samurai
  • The Searchers
  • Hubie Halloween
  • O Brother, Where Art Thou?
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Adaptation.
  • Joy
  • Vicky Cristina Barcelona
  • The Fighter
  • Good Time
  • Wild at Heart
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Fish Tank
  • Lost in Translation
  • 50/50
  • The Hangover
  • The 40 Year Old Virgin
  • Being John Malkovich
  • When Harry Met Sally...
  • Bridge of Spies
  • I Confess
  • Room
  • The Green Mile
  • Tenet
  • The Handmaiden
  • A Beautiful Mind
  • Tenet
  • Midnight in Paris
  • Reservoir Dogs
  • Now You See Me
  • Prisoners
  • Manchester by the Sea
  • Children of Men
  • Ready Player One
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • La La Land
  • Hero
  • American Psycho
  • Nightcrawler
  • The Shawshank Redemption
  • Memento
  • Uncut Gems

World map

Highly rated films Dylan Cochrane is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more