Dylan Cochrane has logged 34 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everest

Everest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry