Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battle of Britain

Battle of Britain

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Papillon

Papillon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Target

Wild Target

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry