Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Vampire On Earth

The Last Vampire On Earth

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joshua and the Promised Land

Joshua and the Promised Land

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Elf Bowling the Movie

Elf Bowling the Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wizard So So: Fun Magical Adventure

Wizard So So: Fun Magical Adventure

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Open Season 2

Open Season 2

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry