• Avatar

    Avatar

    ★★★½

    IMAX 3d rewatch, i've only seen avatar twice before, both in 2009. i remember liking it, but nothing stuck and i remembered very little about the plot going in except for the pissed marine at the end. i have always been perplexed as to why this movie was so BIG and i really never had any desire to watch at home or for sequels.

    titanic is one of my fav movies ever.

    true lies and abyss are ok.

    i've always…

  • The Fifth Element

    The Fifth Element

    ★★★★

    the fifth element is outrageous and almost perfect.

    this movie has so much style and vision it bears repeat viewings. and the repeat viewings never get old, in fact i would argue the movie gets better the more you watch it. it's so goofy and layered and nuanced that i always pick up something new on repeat. the 3rd act drags just a wee bit long in the tooth, but thankfully the pacing isn't totally throw out of balance to…

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★

    mia goth is a powerhouse.

    loved the bright colors that dulled as the movie neared its end.

    howard is a sick fuck too.

    the traditional dull wood cutting ax is a good weapon under friendly circumstances.

    alligators are good on some jimmy hoffa type body disposable moves.

    projectionists get all the ladies, especially when they run bootleg stag films after hours.

    great movie, i loved the slow pace/storytelling. horror movies as of late are very original and lots of fun.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    teat suckling afternoon delight

    aside from the trailer and reading spoiler free comments and reactions i went into this blind. i liked it a lot; i think it's very original, extremely layered, mildly unhinged with lots of surprises and shocks. it was NOT as insane as many of the letterboxd comments would suggest so my expectations were perhaps a bit inflated. this didn't necessarily detract from the enjoyment i got out of watching it, but i would caution going in…

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru

    ★★★½

    when watching last night i realized why the minions are so funny. you can't understand them, so whatever you think they are saying is all made up in your head. so depending on your mood, emotions, beverage or otherwise you are effectively creating the dialog yourself. a few times i was in tears laughing so hard so i must have been having a good night.

    my other observation; so much of what we see now in movies is just not…

  • Audition

    Audition

    ★★★★

    recently revisited this claustrophobic stomach churner during the pandemi. takashi miike genius level slow burn disturbing horror mess with your head thriller that will linger long after you stop watching. the linger after all, usually makes for the best movies.

    audition is all atmosphere and boundaries that don't exist. isolation in a violently evil setting.

    it's not the easiest watch but if you can do it, and if your not totally turned off by this genre of film; you'll be left moved, dazed and left with something you'll be thinking about for some time after.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    rewatched in IMAX....this screen looks and sounds so beautiful, why on earth did they choose these horrible horrible ejection seats.

    rogue one is great star wars....

    hugely diverse cast, this never really hit me before but there is not a weak link in the bunch. what could have otherwise been a straight cash grab is actually pretty necessary in retrospect, and magical. it's a war movie where the stakes aren't really very high, hence the same problem over and over…

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★½

    i was in NYC when this premiered at the NY Film Festival. i remember the cast/crew/execs were at Tavern on the Green, everyone was talking about this movie all over the city. not only that but the reviews were damn near perfect, and across the board perfect. if you look at top critics on RT even now i don't think there is one rotten review. (not fact checking this) if you ask me about my dream movie i would say;…

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    top 5 Christmas movie all time

    elf
    national lampoons christmas vacation
    a christmas story
    29th Street
    eyes wide shut

    EWS is the sexiest movie I've ever watched, and the most clinical & sterile. a movie that shows the act of sex to be so uninspiring and anticlimactic, while making the hunt and pursuit of sex so titulating. Kubrick is in total command and this might be his best film.

    tom and nicole are great but the supporting players are better and…

  • Jaws 3-D

    Jaws 3-D

    ★★★

    this is my so bad but so fun take. not good.....fun.

    jaws 3D is so incredibly incompetent, inept and amateurish you can't help but to wonder HOW, WHY, WHO signed off on this. in 1983 3D was so novelty BIG (friday the 13th 3D came out the year before), some clown said oh the IP Jaws, hell yes but let's make a PG JAWS 3D....doesn't matter if it's good or even halfway thought through, the audience will eat it up…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★

    i expected so much more from the northman. i expected eggers to make something weirder and more bold. i expected a twisted narrative buried in masculinity, folk horror, family and a hero's journey.

    instead it's a pretty straightforward safe play thinking man's marvel movie covered in muck and mud that's attempts to come off much smarter and subversive and mysterious than it is. it's an art film that didn't stay in the art lane as it tried to be both…

  • They Live

    They Live

    ★★★★½

    at one point in the early 90's you couldn't find this movie on DVD for less than $100. i remember walking into warehouse records and finally seeing a copy, only to be crushed by the sticker price. i'm not sure what that was about or why, but i knew then that this film was special and of the cult status i assumed it would be after watching it in '88.

    what strikes me most about john carpenter films is how…