Sort by

dany has logged 28 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Push

Push

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Admission

Admission

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
3 Generations

3 Generations

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captive

Captive

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry