• The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post

    ★★★

    this was like but i’m a cheerleader but instead of fun satire it makes u want to jump off a cliff

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★★

    no words that was just brilliant in every way possible

  • Possession

    Possession

    ★★★★½

    listen i just felt bad for the neighbors

  • Scream

    Scream

    ★½

    okay let me speak my truth here and don’t hate me.. this franchise so quickly turned from original, thrilling slasher to self-masturbatory under the guise of “meta”. every plot point had to be verbally explained to me by one of the characters and it was exhausting. lines like “welcome to the third act”… “i’ve seen this movie before.. i think it’s time you get some new material”.. like it felt insulting. some parts were good though! jenna ortega really turned…

  • Scream 3

    Scream 3

    ★½

    if i were sidney prescott i would just lock myself in a padded room at this point

  • The Man Who Knew Too Much

    The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

    couple leaves child with complete strangers in morocco and then are surprised when said child gets kidnapped

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

    MORE UNHINGED WOMEN IN CINEMA PLEASE!

  • Rope

    Rope

    ★★★★½

    i am fully convinced that this movie inspired the entire purge franchise because of the singular line ever so delicately delivered by jimmy stewart: “i don’t hold with the extremists who feel that there should be open season for murder all year round. personally i would prefer to have ‘cut a throat week.. or strangulation day’”. holy shit though.. that was so incredible. and that ending! every hitchcock film i watch, though using the same techniques, similar stories, and even…

  • The Pirate

    The Pirate

    ★★½

    you KNOW all the 50s bitches wanted to commit a sin after watching this

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★★

    i am officially letting go of hiding my love for this movie and any micheal haneke movie for that matter under the false pretense of irony. this movie is perfect. high art!

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    i really just cried five times at a film directed by lin manuel miranda… okay

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★

    the empathy radiating off of sean baker movies is blinding, i feel like i get to know him more and more after every single film of his i watch. his tales of poverty display such distinct and real experiences, there doesn’t need to be added glamour to make the story compelling. it’s just so refreshing!