dumcatto has logged 33 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry  
10
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★½
Edit this entry  
09
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★½
Edit this entry  
08
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry