Sort by

el🖤 has logged 48 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Edit this entry  
31
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Falling

The Falling

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mandala

Mandala

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Covenant

The Covenant

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
The Covenant

The Covenant

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Passion

Passion

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Birth

Birth

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry