Sort by

el🖤 has logged 502 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spring

Spring

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Illusion of Bias

Illusion of Bias

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tell Your Children

Tell Your Children

1936
×
½
Edit this entry  
27
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strawberry Shortcut

Strawberry Shortcut

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Geometry

Geometry

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About a Girl

All About a Girl

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Pizzly Bear

Pizzly Bear

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Spirits

Little Spirits

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Night Music

Night Music

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BlueBob Egg

BlueBob Egg

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cop

Cop

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burial Path

Burial Path

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stellar

Stellar

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
★★★
Edit this entry