• Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Saria

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Corpus Christi

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★½

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Five Feet Apart

    ★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • American Factory

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Eighth Grade

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★

  • Coco

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Baby Driver

  • Logan

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Silence

  • 13th

    ★★★★½

  • A Silent Voice

  • The Edge of Seventeen

  • Below Her Mouth

  • Nocturnal Animals

  • Moonlight

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • A Man Called Ove

    ★½

  • The Martian

  • Sicario

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Gone Girl

  • Nightcrawler

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • Ida

    ★★★★½

  • Captain Phillips

  • Filth

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★

  • The World's End

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • The Spectacular Now

  • Life of Pi

    ★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★

  • The Pervert's Guide to Ideology

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Super 8

  • The Shining: Forwards and Backwards

  • Coriolanus

    ★★★½

  • Paul

  • 127 Hours

    ★★★★