dhamar has written 64 reviews for films during 2021.

  • Thelma

    Thelma

    ★★★★★

    o wow! o yeah! Super good! love the ending!!

  • The Unholy

    The Unholy

    ½

    SOOOOO BBAAAAADDDD

  • Plan B

    Plan B

    ★★★★

    i really enjoyed the second half of the movie!! it had a slow start imo but its still a great film 😸👍🏼 highly recommend watching it <3

  • Brokeback Mountain

    Brokeback Mountain

    ★★★★

    beautiful film!
    i enjoyed jake gyllenhaal's character the most <3 i seriously think i would sob if i were to watch this again ;(

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★½

    did not live up to my expectations tbh 😬 i laughed more than anything 😕

  • High Fidelity

    High Fidelity

    ★★★

    UGH WHY DIDNT THEY MAKE A SEASON 2 OF THE SERIES VERSION OF HIGH FIDELITY?! 
    this movie was only great bc i kept imagining how zoë kravitz would play the scenes out 😩 jack black was p good  but i loved todd louiso's character the most <3
    tbh i would watch again

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★½

    i fucking hate harry but at the end of the movie i had a huge moment of ~self-reflection~

    (at the end of the day, I'll still hate men the second i meet them 😁)

  • The Lovely Bones

    The Lovely Bones

    ★★★½

    rewatched it for the first time in a while and im still cant get over how SAD this movie is 😣

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★½

    wtf is this😤

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

    not even a min in the movie and i was already sobbing :,) happy tears of course!!! i loved it and im going to watch over and over and over again <3

  • Hugo

    Hugo

    ★★★★

    i enjoyed the book as much as i enjoyed the film! 11 yr old me thought that asa butterfield really did this movie justice <3

  • Moxie

    Moxie

    ~may contain spoilers~
    i reeaaalllllyyy love the cast but why did they have to make the white girl the main character???!?!??!?!?! the movie had its vision but i dont think it accomplished what it wanted to do.... AND THAT WEIRD COFFIN SCENE O.o LIKE WHAT WAS THE POINT?! anyway i do not recommend At All..