Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Doom

Doom

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
10
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Superbabies: Baby Geniuses 2

Superbabies: Baby Geniuses 2

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Shaft

Shaft

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Reverse

Reverse

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Senior Moment

Senior Moment

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dragon Quest: Your Story

Dragon Quest: Your Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry