Duffey has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
San Andreas Mega Quake

San Andreas Mega Quake

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Jailbait

Jailbait

2014
×
★½
Edit this entry  
18
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Minimalists: Less Is Now

The Minimalists: Less Is Now

2021
×
★★
Edit this entry  
07
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Age of Ice

Age of Ice

2014
×
★★
Edit this entry  
27
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Run

Home Run

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Homeward

Homeward

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Albert Fish: In Sin He Found Salvation

Albert Fish: In Sin He Found Salvation

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Boy Interrupted

Boy Interrupted

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Edge of Sanity

Edge of Sanity

1989
×
★★
Edit this entry  
16
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lava

Lava

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Float

Float

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fallen

Fallen

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Stephen Lynch: Live at the El Rey

Stephen Lynch: Live at the El Rey

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry