Sort by

Devin has logged 218 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Peacock King

The Peacock King

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dreadnaught

Dreadnaught

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Enforcer

The Enforcer

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Legend

The Legend

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Protégé

Protégé

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rebel

The Rebel

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knockabout

Knockabout

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday

Friday

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Prodigal Son

The Prodigal Son

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fist of Legend

Fist of Legend

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Danger Pays

Danger Pays

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tai-Chi Master

Tai-Chi Master

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Special ID

Special ID

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Image Revolution

The Image Revolution

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry