Sort by

Dan has logged 37 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scanners II: The New Order

Scanners II: The New Order

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Beauty

Black Beauty

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beat Street

Beat Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Postcard Killings

The Postcard Killings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christmas Decay

Christmas Decay

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fear City: New York vs The Mafia

Fear City: New York vs The Mafia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry