Darren has logged 52 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Back in Time

Back in Time

2015
×
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry